Mokrade a iné zadržiavanie vody
Mokraď je trvalo alebo väčšinu času zamokrené územie tvoriace charakteristický ekosystém, napr. jazero, vodná nádrž, rybník, močiar, rašelinisko, lužný les, podmočená lúka, trvalá mláka, rieka, potok, kanál, mŕtve rameno toku. Sú mimoriadne dôležitým prvkom v krajine. Patria k najproduktívnejším ekosystémom sveta. Môžeme povedať, že mokrade sú pre život človeka nenahraditeľné. Dodávajú nám čistú vodu, sú zdrojom potravy, podporujú biodiverzitu, zadržiavajú vodu, chránia pred povodňami a uskladňujú oxid uhličitý.
Dažďová záhrada je jama vysadená vlhkomilnými rastinami, do ktorej je zvedená dažďová voda zo striech, ciest, chodníkov a parkovísk. Jej úlohou je zadržať dažďovú vodu aby vsiakla, aby neodtekala predovšetkým do kanalizácie alebo aj do vodných tokov. Ďalšie pozitíva: zvlhčuje a ochladzuje okolie, dopĺňa spodnú vodu, odľahčuje kanalizáciu, splošťuje povodňovú vlnu, pomáha biodiverzite, skrášľuje prostredie. Viac tu.
Zelená hliadka Pezinok sa snaží o zadržiavanie vody v krajine vytváraním malých vodných nádrží, močiarov, mokrých lúk, hrádzok, trvalých mlák, vsakov či dažďových záhrad.
Ako pomôcť vytvoriť mokraď?
Pomôcť môžu súkromní majitelia pozemku, obce a mestá so svojimi pozemkami, ale aj radoví občania:
- poskytnutím svojho pozemku, na alebo pri ktorom sa občas alebo trvalo nachádza voda TU
- darovaním alebo lacným predajom takého pozemku TU
- finančným alebo materiálnym zabezpečením (stroje, bager, guľatina...) TU
- účasťou na plánovaní a tvorbe mokrade či už ako člen o.z. alebo brigádnik. kontakt
Naše vaše mokrade a zadržiavanie vody:
8.12.2022
Biodiverzitná dažďová záhrada ZŠ Na bielenisku. 100 rastlín, 30 druhov, 2 zvody, 1300 l nádrž, 1 infotabuľa. Projekt bol podporený dotáciou z rezervy primátora mesta Pezinok. Viac TU.
31.7. - 14.8.2022
Biodiverzitná dažďová záhrada ZŠ Orešie. Jama 15 x 1,5 x 0,30 m, 240 rastlín, 30 druhov, kamene, drevá, infotabuľa, dva zvody z 326 m2 striech, 2 ks 1300 l retenčných nádrží na dvoch zvodov z 339 m2 striech, 11 ľudí. Ročne je možné zadržať 434000 l vody. Projekt bol financovaný CEEV Živica a firmou Dedoles. Viac na FB, aj TU vykradnuté, aj TU na mestskom FB po mesiaci.
23. 6. 2020
V teréne sme rokovali s vedením mesta o vytvorení konkrétnej mokradi vo vinohradoch Sahara, zadržanie jarnej odtekajúcej vody vo vybagrovanej jame. Mesto súhlasí a stanovilo si jednotlivé kroky prípravy projektu. Príspevok na FB.
Nakoniec to mesto vyhodnotilo ako drahé (500 000 €) tak to nebude robiť.
Chceli sme to spraviť postupne sami. V roku 2022 sme žiadali mesto o dotáciu (1000 €). Komisia živ. pr. pri MsZ to zamietla.
28. 3. a 7. 4. 2018
Brigáda na zadržiavanie vody v Malých Karpatoch blízko pezinskej kalvárii pri Suchom vrchu. Formou malých prehradení odtekajúcej dažďovej vody. Udalosť 1 a 2 na FB.